Vajinal Sağlığı Artıran 10 Temel Gıda

Vajinal sağlık tüm kadınların yaşamının önemli bir yönüdür. Birçok kadın hayatının bir noktasında çeşitli vajinal sorunlar ile mücadele eder.

Maya ve bakteriyel enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları (İYE), vajinit, pamukçuk, aşırı akıntı veya vajinal kuruluk herhangi bir kadını mutsuz etmeye yeter.

Vajinal sağlığı etkileyen birçok faktör vardır. Bazıları şöyledir ; korunmasız cinsel ilişki, vajinal enfeksiyon, endometriozis (üreme çağındaki kadınlarda görülen bir hastalık), psikolojik sorunlar gibi durumlar; ve vücuttaki hormonal değişiklikler. Doğum kontrolü ve kadınsı hijyen ürünlerinin kullanımının yan etkileri de vajinal sağlığı etkiler. 

Sağlıklı bir vajinada enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için çeşitli bakteriler vardır ve doğal asidik pH seviyesi normal seviyededir. İyi hijyen ve çeşitli yiyecekler vajinanızın sağlıklı kalmasına ve pH seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olabilir.

İşte vajinal sağlığı geliştirmek için en iyi 10 gıda.

1. Yoğurt

Vajinal sağlığı korumak için yoğurt yiyebilirsiniz. İçerdiği canlı ve aktif kültürler (Lactobacillus bakteri) hastalık yapıcı organizmaları engeller, enfeksiyona neden olan diğer organizmaları öldürür. Aynı zamanda vücutta sağlıklı bir pH seviyesini korumaya yardımcı olur.

Günlük 1 ila 2 bardak probiyotik yoğurt tüketebilirsiniz.

2. Limon

Limonun asidik doğası vajinadaki ph seviyesini dengede tutar ve vajinal sağlığı destekler. Limon hücreleri serbest radikal hasarına karşı korumaya yardımcı olur.

Buna ek olarak, vücudunuzdaki her türlü enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Tam bir bağışıklık güçlendirici olarak çalışır.

Vajinadaki ph dengesini korumak için günde bir yada iki defa limon suyu için. Limon suyu yapmak için, ılık bir bardak suya yarım limon suyu sıkın ve tatlanması için bir çay kaşığı bal katın.

3. Kızılcık Suyu

Kızılcık suyu vajinal sağlığının iyileştirilmesi için mükemmeldir. Kızılcık suyu vajina pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur ve idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriler ile savaşır.

Her gün bir bardak şekersiz ve organik kızılcık suyu için. Eğer tadını seviyorsanız bir avuç kızılcık yiyebilirsiniz.

4. Sarımsak

Sarımsak kaşıntı, yanma, koku, vajinal akıntı ve hatta idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterileri önlemeye yardımcı olan antimikrobiyal ve antifungal özellikler içerir.

Vücudunuzu herhangi bir enfeksiyonla savaşması için hazırlar. Bu yüzden de, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Günlük bazda 2 3 adet çiğ sarımsak yiyin. Ayrıca yemeklere ve salatalara sarımsak ya da sarımsak suyu katabilirsiniz.

5. Lahana

Vajinal kuruluk, kaşıntı ve yanma ile mücadele için lahana yiyebilirsiniz.

Lahana A ve C vitamini kaynağıdır ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Salatalarınıza yeşil lahananın suyunu yada yapraklarını ekleyin. Ayrıca hafifçe pişirip garnitür olarak da yiyebilirsiniz. Yeşil sebzeler, kereviz ve lahana vajinal sağlık için iyidir.

6. Yeşil soya fasulyesi 

Yeşil soya fasulyesi kuruluk, kaşıntı ve diğer sorunları önler ve vajinayı yağlı tutar.

Ayrıca içeriğindeki omega-3 yağ asitleri, protein ve çeşitli vitaminler sayesinde menopoz semptomları ile başa gelmenize yardımcı olur.

Eğer imkanınız varsa günlük yarım fincan organik yeşil soya fasulyesi tüketin.

7. Keten tohumu

Keten tohumu fitoöstrojenler ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu sayede birçok vajinal sorunlar ile mücadele edebilirsiniz. Fitoöstrojenler östrojen düzeylerini artırarak vajinal kuruluk ve diğer menopoz semptomlarını engeller.

Buna ek olarak, içerdiği çinko sayesinde vajinal kuruluk, kaşıntı ve yanmanın tedavisine yardımcı olur.

Tahıl, tatlılar, yoğurt, salata ve meyve sularının üzerine yaklaşık 1 çorba kaşığı keten tohumu serpip karıtırıp yiyebilirsiniz.

8. Avokado

Avokado vajinal sağlığı uyaran başka besindir. Avokadonun sağlık desteği vajinal duvarları yağlaması ve ve doğal yağlanmış tutmasıdır. Bu vajinal kuruluk, kaşıntı ve yanmayı önlemeye yardımcı olur.

Buna ek olarak, onun B6 vitamin ve potasyum içeriği vajinal sağlığı destekler.

Aşırıya kaçmadan avokado yiyebilirsiniz. Günlük çeyrek avokado size yetecektir.

9. Kabak Çekirdeği

Her kadının diyeti mutlaka kabak çekirdeği içermelidir. Çinko bakımından zengin bir kaynak olan kabak çekirdeği, adet döngüsünü düzenler, kaşınma, yanma ve vajinal kuruluğa iyi gelir.

Buna ek olarak, bu küçük tohumlar bağışıklık sistemini güçlendirir ve mesane sağlığını geliştirir.

Sağlıklı bir aperatif olarak günlük bir avuç kabak çekirdeği yiyebilirsiniz. Ayrıca, sebze, salata, çorba ve meyve sularına da katabilirsiniz.

10. Tatlı Patates

Vajina ve rahim duvarlarını sağlıklı tutmak için diyetinize tatlı patatesi de ekleyin. Tatlı patates deki beta-karoten ve A vitamini vücut tarafından zamanla emilir ve güçlü bir antioksidana dönüştürülür.

Bu antioksidan serbest radikal hasarına karşı korur, üreme sisteminin hücrelerini yenileyerek vajinal duvarları nemli tutar.

Günlük bazda 1 bardak tatlı patates yiyin. Patatesi ızgara veya püresi, pişmiş yada kavrulmuş bir şekilde yiyebilirsiniz.

Ek İpuçları

  • Vajina duvarlarını nemli ve yağlı tutmak için gün boyunca yeterli miktarda su için.
  • İşlenmiş ve şeker bakımından zengin yiyeceklerden kaçının.
  • Taze sebze ve meyve yiyin.
  • Bir enfeksiyonunu tedavi ederken, bira ve ekmek gibi maya içeren besinlerden uzak durun.
  • Sigara ve içki enfeksiyon riskini artırabilir, kesinlikle bırakın.
  • İç çamaşırınızın hava geçirir ve pamuklu olmasına dikkat edin.
  • Korunmasız cinsel ilişkiden kaçının.
  • Vajinanıza kokulu sabun veya ıslak mendil sürmeyin. Bu ürünler kuruluğa neden olabilir.

Yorumla