Vegan (Vejetaryen) Diyetinde Bulunması Gereken Besinler

Bir kişinin vejetaryen bir diyet seçmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Vejetaryen yemekleri; sebze, meyve, kuru yemiş, tam tahıl ve baklagiller gibi hayvansal olmayan gıdaları içerir. Bu besin kaynakları ne yazık ki, vücudun ihtiyacı olan besinleri yeterince içermemektedir.

Vejetaryen olmayan insanlar, hayvansal ürünlerden yeterli besini alabilir ancak hayvansal gıdaları fazla tüketmenin özellikle ilerleyen yaşlarda birçok sağlık sorunlarına yol açtığı bilinmektedir. Vejetaryen beslenme, et, balık, yumurta  vb. protein bakımından zengin hayvansal ürünlerden yoksundur.

Bu gıdalar son derece besleyici niteliktedir. Ancak sadece bitkisel ürünlerden bu ölçüde protein ve besini almamız pek kolay değildir. Bu yüzden Vegan Diyeti yapanların sağlıklı bir bünyeye sahip olması için bu yazımızda ele aldığımız gıdaları diyetlerine eklemelerini öneriyoruz.

Bir Vegan Diyetinde Bulunması Gereken 6 Önemli Gıda

Proteinler

Proteinler vücudun yapı taşları olarak adlandırılır. Vejetaryenler, yüksek kalitede protein elde etmek için gerekli amino asitleri içeren gıdalara güvenebilirler. Bu gıdalardan bazıları; kuru fasulye, nohut, pancar, yeşil fasulye, bezelye, badem, keten tohumu, yoğurt vb.

B12 Vitamini

Vücudumuz için zorunlu olan B12 vitamini çoğunlukla vejetaryen olmayan yiyeceklerde bulunur. Bitkisel gıdalar çok az miktarda B12 vitamini içerir. Bu vitamin, beyin ve sinir sisteminin sağlığı için gereklidir.

Hemoglobin üretimine de yardımcı olur. Yağsız yoğurt, çilek, kavun, brokoli, enginar ve ıspanak gibi bitkisel gıdalarda bir miktar B12 vitamini bulunur.

Ancak B12 vitaminini takviye kapsül biçiminde almak daha iyidir. Takviye vitamin alacaksanız, doktor kontrolünde almalısınız. Vücudunuza hangi takviyenin uygun olacağını öğrenmek için doktorunuza danışın.

Demir Minerali

Vegan diyetinde bulunması gereken besinlerden biri Demir mineralidir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu en önemli besleyicilerden biridir. Kan yoluyla vücudun her yerine oksijen taşıyan hemoglobinin yapısında demir vardır.

Hemoglobin miktarı vücutta düştüğünde anemi, zayıflık ve yorulmaya neden olur. Tıpkı demir gibi C vitamini de vücudunuz için gereklidir.

Çünkü C vitamini vücutta demir emilimini sağlar. Demir minerali, domates, çeşitli bakliyat, ıspanak, çilek vb. gıdalar tüketerek alınabilir. C vitamini almak için, narenciye, baklagiller ve taze sebzeler tüketebilirsiniz.

Kalsiyum ve D Vitamini

Vegan diyetinde, vücudunuzun günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyacını karşılayacak çok az kaynak vardır. Bu iki mineral uygun miktarda alınmadığında kemik ve diş ile ilgili hastalıklara neden olabilir.

Kalsiyum için ıspanak, marul, lahana, keten tohumu, susam ve badem yiyebilirsiniz. Kalsiyumun vücudunuzda emilmesi için vücudunuzun güneş ışığı veya D vitaminine ihtiyacı vardır.

Yağ Asitleri

Yağ asitleri vücut için önemlidir. Vücuttaki sağlıklı yağ seviyesini dengelerler. Omega 3, ceviz, badem, keten tohumu ve chia tohumu yiyerek gerekli yağ asitlerini alabilirsiniz.

İyot

Vegan diyetinin daha az miktarda iyot içerdiği tespit edilmiştir. Diyetinizdeki besinlerin yanında, yeterli miktarda yosun tuzu (tokluk tuzu) tüketmenizi öneriyoruz.

Araştırmalara göre, hayvansal gıdaların sindirimi uzun sürüyor ve ilerleyen yaşlarda çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor. Vejetaryen bir diyetin birçok avantajı vardır. Ama vegan diyetinde bulunması gereken besinlere dikkat etmeniz gerekir.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu gerekli besinleri alırken, diyetinize tatlı, salata, meyve suyu vb. daha fazla meyve ve sebze ekleyebilirsiniz. Sadece sağlıklı beslenmeye çalışırken vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinlerden yoksun kalmamaya dikkat edin. Sağlıcakla kalın…