vertigo bitkisel tedavi

Vertigo Evde Nasıl Tedavi Edilir

Vertigo, gerçek bir hareket olmamasına rağmen siz veya çevrenizin hareket ettiğini, eğileceğinizi, düştüğünüzü veya yatırıldığınızı hissettiren bir sersemliktir.

Bulantı, kusma, denge kaybı, kulak çınlaması, geçici işitme kaybı veya kulakta dolgunluk hissi gibi diğer belirtiler de eşlik edebilir.

Vertigo’nun kendisi bir hastalığa nazaran daha fazla bir belirti olup, spesifik olmayan sersemlik veya baş dönmesinden farklıdır.

Vertigo’nun en yaygın şekli, iç kulak labirentinin yarı dairesel kanallarında otolit olarak adlandırılan kalsiyum parçacıklarında oluşan bir rahatsızlıktan kaynaklanan benign paroksismal pozisyonal vertigo (BPPV) dir. Yaşlı bireyler bu soruna daha yatkındır.

Ani kafa hareketleri ya da pozisyon değişiklikleriyle ortaya çıkan ya da daha da kötüleşen bir hareket hissi ile karakterizedir. Genellikle bir dakikadan az sürer.

Baş dönmesine yol açabilecek diğer bazı durumlar; iç kulak yapısının iltihaplanması (labirentit), Meniere hastalığı, vestibüler, kafa travması ve migrendir.

Ayrıca, beyindeki veya sinirlerdeki problemlere veya bazı ilaçların yan etkilerine bağlı olabilir.

Bazı durumlarda vertigo belirli bir süre içinde kendiliğinden düzelir. Rahatlamak için epley manevrası, diğer doğal tedaviler ve egzersizleri deneyebilirsiniz.

Münferit vakalar farklılık gösterebileceğinden bu yöntemleri denemeden önce doktorunuza danışın. Dahası, bazı vakalar bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Hatta ameliyat yapılmasını gereken durumlar olabilir.

Baş dönmesi için etkinlik sırasına göre en iyi 10 evde tedavi yöntemi.

1. Epley Manevrası

Vertigo tedavisi egzersizleri denilince akla ilk gelen epley manevrasıdır. Epley manevrası vertigo, özellikle benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) ‘nin ciddi yan etkileri olmaksızın tedavisinde oldukça yararlı olabilir.

Araştırma, bu yöntemin vertigoyu etkili ve hızlı bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 1. Bir yatağa oturun ve arkanıza bir yastık yerleştirin, böylece yatarken yastık omuzlarınızın altında kalsın.
 2. Sol kulak için, başınızı 45 derece sola çevirin. (Sağ kulakta ise, başınızı sağa doğru 45 derece çevirin ve buna göre işlemin geri kalanına devam edin.)
 3. Hızlı bir şekilde yatın ve kafanızı 30 saniye kadar bu şekilde bekletin.
 4. Ardından başınızı kaldırmadan 90 derece sağa döndürün ve 30 saniye daha bekleyin.
 5. Şimdi, başınızı mevcut pozisyonda tutarak, vücudunuzu hemen 90 derece sağa döndürün ve bu pozisyonda 30 saniye durun.
 6. Yavaşça oturun ve başınızı düzleyin.
 7. Bu yöntemi 24 saatte üç kez tekrarlayın. Çoğu durumda belirtiler bir hafta içinde düzelir. Bu manevrayı özellikle uykudan önce, geceleri yapın.

Aşağıdaki videoyu izleyerek yöntemi tamamıyla kavrayabilirsiniz.

2. Zencefil

Zencefil beyin kan dolaşımını artırdığı ve bulantıyı hafiflettiği için baş dönmesine karşı yardımcı olabilir. Zencefilin vertigo azaltıcı etkileri üzerine yapılan bir araştırma, hareket hastalığı ve migren gibi ilgili konuları da hafiflettiğini bulmuştur.

 • Basitçe bir parça zencefil çiğnemek bu sorunun hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 • Bir çay kaşığı rendelenmiş zencefili bir bardak kaynar suya atıp yaklaşık beş dakika kadar bekletin. Zencefil çayınız hazır olduktan sonra süzün ve bal katarak tatlandırın. Bu çayı birkaç hafta boyunca günde iki kez için.
 • Başka bir seçenek olarak, ek formda zencefil alabilirsiniz (uygun dozaj için doktorunuza danışın).

Not: Zencefil almadan önce kesinlikle doktorunuza danışın. Zencefil antikoagülan(kanın pıhtılaşmasını önleyen maddeler), antidiyabetik ve tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

3. Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba beynin kan akışını artırarak şaşkınlık hissini azaltan harika bir Çin geleneksel tıbbıdır.

Üç ay boyunca günde iki veya üç bölünmüş dozda 120-160 mg ginkgo biloba özü alın. 8 ila 12 hafta sonra iyileşmeyi fark etmeye başlayacaksınız.

4. Kişniş Tohumları

Kişniş tohumları vertigo için popüler bir ayurvedik çaredir.

 1. Birer çay kaşığı kişniş tohumu ve Hindistan cevizli bambu tozunu bir bardak suda karıştırın.
 2. Gece boyunca bir kenarda bekletin.
 3. Ertesi sabah karışımı süzün ve için. Tatlandırmak için şeker veya bal katabilirsiniz.
 4. Bunu her gün birkaç kez tekrarlayın.

5. Kakule

Kakule’nin, zencefilinkine benzer yatıştırıcı bir kokusu ve sağlık özellikleri vardır, dolayısıyla vertigo’nun doğal tedavisinde yardımcı olur. Artı, bu tedavide kullanılan masaj işlemi sorunu hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 1. İki çay kaşığı susam yağını hafifçe ısıtın.
 2. Her biri toz halinde bir buçuk tatlı kaşığı tarçın ve kakuleyi karıştırın.
 3. Kafanıza bu yağla hafifçe masaj yapın ve birkaç saat boyunca böyle bırakın.
 4. Bunu birkaç hafta boyunca haftada birkaç kez tekrarlayın.

6. Fesleğen

Hafif, baharatlı ve tatlı kokusu ile fesleğen baş dönmesi için aromaterapi amaçlı bir ilaçtır.

 1. Bir fincan süte üç ya da dört fesleğen yaprağını atıp kaynatın.
 2. Yatmadan önce koklamadan bu sağlıklı toniği için.
 3. Bunu en az birkaç hafta boyunca tekrarlayın.

7. Masaj Terapisi

Masaj terapisi, ön boyun kaslarındaki tetik noktaları üzerine etki ederek denge sorunlarını çözmeye ve baş dönmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Kan dolaşımını artırarak boyun ağrısı ve sertliğini azaltır.

Baş masaj, baş ağrısı, migren, kulak çınlaması ve uykusuzluğun çözümüne yardımcı olacaktır.

Her gün başınıza, boynunuza ve sırtınıza dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Doğru masaj için, nitelikli bir masaj terapisti ile görüşebilirsiniz.

Not: Özellikle kanama bozukluğunuz varsa veya kan inceltici ilaçlar alıyorsanız sert masajlar yapmayın.

8. Kedi otu (Valerian)

Kediotu, sinir yorgunluğunun neden olduğu sorunların tedavisinde oldukça etkilidir. Uykusuzluk ve kaygı gibi konularda da yardımcı olur.

 • Bir bardak suya bir çay kaşığı kurutulmuş kediotu kökü katıp 10 dakika bekletin. Bu çayı iki ila üç hafta boyunca günde üç defa süzün ve için.
 • İki ya da üç hafta boyunca bir çay kaşığı kediotu tentürü alabilirsiniz.

Not: Kediotunun uzun süre kullanımı bağımlılık yapabilir. Bu bitkiyi uzun süre kullanmayın. Artı, bitkisel ilaçlar almadan önce doktorunuza danışın.

9. Melisa

Bitki uzmanları melisanın kaygı, depresyon, hipertansiyon, migren, uykusuzluk, sinir gerginliği ve baş dönmesi gibi sorunlara yardımcı olabileceğini düşünüyorlar. Artı, antiviral özelliklere sahiptir.

 • Bir bardak su kaynatın. Bir çay kaşığı kurutulmuş melisa katın ve 10-15 dakika daha kaynatın. Süzün ve birkaç hafta boyunca günde birkaç kez için.
 • Aynı zamanda melisa yağı da içebilirsiniz.

Not: Bitkisel ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışın.

10. Badem

Badem, kabak çekirdeği, buğday ve haşhaş tohumlarından oluşan bir başka Ayurvedik ilaç da baş dönmesini azaltabilir.

 1. Yedi veya sekiz bademi, yedi veya sekiz kabak çekirdeği, üç çorba kaşığı buğday ve bir çay kaşığı haşhaş tohumunu (ayrıca kuskus olarak bilinir) bir gece boyunca suda bekletin.
 2. Ertesi sabah, bademleri soyun ve ince bir maske yapmak için tüm malzemeleri beraber öğütün.
 3. İki tatlı kaşığı tereyağına bir buçuk çay kaşığı karanfil koyun.
 4. Karışıma badem ezmesi ve bir bardak süt ilave edip kaynatın ve sonra ocağı kapatın. Biraz şekerle tatlandırabilirsiniz.
 5. Bunu bir kaç gün boyunca için.

Bu ilaçlara ilaveten, bol bol su içmek ve vücudu sulu tutmak çok önemlidir. Dehidrasyon, baş dönmesi ve sersemlik hissine neden olur. Bu nedenle, başınızın döndüğünü hissettiğinizde, özellikle gün boyunca bol miktarda su için.

Artı, baş dönmesini azaltmak için daha fazla denge egzersizi yapabilirsiniz.

Vertigo bitkisel tedavisi ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

 

Bir cevap

Tüm yorumları göster
 1. ekk
  3 Haziran 2018

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!