Vücuttaki Ağır Metaller Nasıl Atılır

Kömür madenlerinin ve fabrikaların çevreye yaydığı zehirli ağır metallerin insan sağlığı üzerinde çok fazla olumsuz etkisi vardır.

Ağır metaller ve metaloidler, yer kabuğunda doğal olarak bulunurlar. Bunlar eritme, madencilik, kömür yakma ve diğer sanayi dallarında kullanma, tarım ve yerli üretim ve kullanımı gibi faaliyetler yoluyla çevresel kirleticilere dönüşür.

Volkanik patlamalar ve ayrışma gibi doğal fenomenlerde aynı zamanda ağır metal kirliliğine neden olur.

Bunlar insanlar, hayvanlar ve çevre için potansiyel toksikdirler.

2003 yılında İngiliz Tıp Bülteninde yayımlanan çalışmaya göre, bu olaylar esnasında özellikle insan sağlığına zararlı olan kurşun, cıva, kadmiyum ve arsenik gibi zararlı metaller yayılır. 

Dünya Sağlık Örgütü de halk sağlığı için kimyasal maddelerin en tehlikeli ilk 10 grup arasında olduğunu belirtiyor.

Vücuttaki Ağır Metaller Nasıl Atılır

Ağır metaller üç yolla vücudumuza girmektedir:

  • Soluma: Soluduğumuz kirli ve ağır metaller bulunduran hava, bu metallerin vücuda giriş noktasını oluşturur. Motorlu araçlar da hava yoluyla ağır metaller yayarlar. Fabrikalarda, madenlerde, endüstriyel alanlarda, kağıt işleme tesislerinde ve nükleer enerji santrallerinde çalışan insanlar havadan ağır metaller alma konusunda özellikle duyarlıdırlar.
  • Yutma: Hayvan ve bitki bazlı gıda ürünlerinin tüketimi insandaki ağır metal kirliliğinin başlıca kaynağıdır. Tüketici ve endüstriyel atıklar aynı zamanda göller, nehirler ve dereler gibi suyun kaynağını kirletmektedir.
  • Emilim: Kirlenmiş hava veya toprak ile temas halinde vücut bu ağır metalleri absorbe eder. Gözler ve cilt her gün havadan biraz ağır metal emer.

Ağır metallere uzun süreli maruz kalmak ciddi merkezi sinir sistemine zarar verebilir, zamanla kanserojen özellik gösterir ve ölümcül kardiyovasküler yansımaları olabilir.

 Uzun süreli maruz kalma sonucunda:

  • Krom ve kadmiyum akciğer kanserine neden olabilir.
  • Kurşun anemi, felç ve böbrek bozukluklarına neden olabilir.
  • Merkür stomatit (sakız ve ağız iltihabı), tremor ve nevrotik bozukluklara yol açabilir.
  • Arsenik hipopigmentasyon, diyabet ve cilt kanserine neden olabilir.

Ağır metal detoksifikasyonu (temizliği) sağlığınızı korumak ve uzun bir yaşam için hayati önem taşımaktadır.

Bu yazımızda ağır metallerin doğal yollarla vücuttan nasıl temizleneceğini öğreneceksiniz.

Not: Ağır metal detoksifikasyonun uzun bir süreç olduğunu göz önünde bulundurun. Bu makaledeki yöntemler aşağıdaki ölçülerde temizlik sürecine yardımcı olsa da, ağır metallere maruz kalmak kaçınılmazdır.

1. Yeterli miktarda su için

Vücudumuzun yüzde 65’i sudan oluşuyor. Buda vücuttaki su eksikliğinin olumsuz sonuçlar doğurmasının muhtemel olduğunu kanıtlıyor.

Su sağlıklı bir hayat için vazgeçilmez bir unsurdur. Detoksifikasyon yöntemlerinin hiçbirisinin ( diyetler veya egzersizler ) vücut susuz ise herhangi olumlu bir etkisi olmayacaktır.

Dehidrasyon hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı vücudun yeteneğini savaşma yeteneğini engeller.

Ağır metaller vücudumuza girdiğinde oksidatif stres onların toksisitesini tetikler. Bol su içmek oksidatif stresi azaltır ve vücuttaki ağır metal zehirlenmesini engeller.

Ayrıca, su vücut için gerekli besinleri ve mineralleri taşır. Bu besinler ve mineraller karaciğer, böbrekler, bağırsak, solunum yolları ve cilt gibi detoksifikasyon organlarını güçlendirir.

2. Fermente gıdalar yiyin

Gastrointestinal bakterilerin veya probiyotiklerin, vücuttan ağır metallerin giderilmesinde ki rolü herkes tarafından iyi bilinmeli.

Fermente gıdalar probiyotikler açısından oldukça zengindir.

2012 yılında Uygulamalı ve Çevresel Mikrobiyoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada bağırsakta bulunan laktik asit bakterilerinin (Lactobacillus) ki bunlar probiyotikler gıdalarda bulunur, vücuttaki ağır metallerin temizlenmesinde oldukça etkili olduğu vurgulanmıştır.

Bu iyi bakteriler içeren fermente gıdalar arasında probiyotik yoğurt, peynir altı suyu, süzme peynir, kefir içecekler, mayalı tofu ve tempenin yanı sıra turşu salatalık, turp, pancar ve sarımsak bulunur.

Bu saydığımız gıdaları vücuttan ağır metallerin temizlenmesi ve yararlı bakterilerin büyümesini teşvik etmesi için düzenli olarak tüketin.

Yorumla

2 yorum