Yanaktaki Gamze Ne Anlama Geliyor?

Gamzenin anlamı, nasıl oluştuğu ve neden bazı insanlarda olup diğerlerinde olmadığı herkes tarafından merak edilen bir muammadır. Bu özelliği olmayan insanlar hâlâ güzel olmasına rağmen, her iki yanaktaki şirin küçük çukurlar güzelliğin bir işareti olarak kabul edilir. Yanaktaki gamzelerin yalnızca eşsiz insanların sahip olabileceği özel bir şey olduğunu düşünmüş olabilirsiniz.

Gamze Nedir, Neden Olur ?

Gazmze nedir, gamze neden olur, gamzeli insanın özellikleri

Gamze Nedir, Neden Olur

Gamze yüz kaslarında meydana gelen deformelerdir. Gamze anadan ve babadan geçen genetik bir olaydır. Ebeveynlerden birinde gamze varsa çocuklarında yüzde 25 ile 50,  her ikisinde de var ise yüzde 50 ile 100 oranında olasılıkla gamze olur.

Hatta bazı ülkelerde yanağında çukur olan, yani gamzeli kızlar güzel kız olarak kabul edilir. Gamzelerin çoğusu doğum sırasında oluşan kusur sayılsa da, ilerleyen yaşlarda güzellik öğesine dönüşebilir. Esasen yanakta, çenede, belde oluşan gamzeler bazen yaş ilerledikçe kaybolur. Yanaktaki gamze , genellikle, yüz kasları kısa olan kişilerde ve gülerken ortaya çıkar.

Bazı insanların tek yanağında , bazılarının ise her iki yanağında da gamze çıkar.

Gamzeli insanların özellikleri

Bazı kültürlere göre, yanaktaki gamze bir şans kaynağıdır. Yanaktaki gamzenin şanslı bir cazibe olduğuna dair inanç, geçmişe dayanıyor . Geçmişteki insanlar gamzeli doğan insanların diğerlerine göre daha üstün özelliklerle yaratıldığına inanırlardı.

Daha önce fark etmiş olduğunuz gibi, yanaklarında gamze olan çoğu insanın kendisini çok sevimli kılacak ayrı bir gülüşü vardır. Gamzeli insanların normal insanlara göre tek ayırt edici özelliği budur.

Bayanlar gamzeler olmadan da güzel ve çekici görünebilir. 

Yorumla

17 yorum