Yaşlanmayı Geciktiren 6 Süper Gıda

Genç ve dinç kalmak, hepimizin arzusudur fakat yaşlanmak kaçınılmazdır. Yaşlanmayı geciktirmek ise ancak sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile mümkündür.

Kimi süper gıdalar, sağlıklı bir vücut ve genç bir deri vadeder. Bu gıdaların neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

 1. Antioksidan Bakımından Zengin Gıdalar

Antioksidanlar, vücudumuz tarafından üretildiği gibi besin yoluyla dışarıdan da alınabilen kimyasal maddelerdir. Gıda yoluyla alınan en önemli antioksidanlar A, C, E vitaminleri ile Selenyumdur.

Antioksidanlar, adeta sihirli besinlerdir. Antioksidan bakımından zengin olan gıdaların faydaları saymakla bitmez. Yaşlanmayı yavaşlatma, serbest radikallerin olası hasarlarını bertaraf etme, genç görünüm, kırışıklık azaltma ve kilo vermeye katkıda bulunma bu gıdaların faydalarından sadece bazılarıdır.

Bazı insanlar, antioksidan alımının kronik hastalıklarla mücadelede da yardımcı olduğunu düşünmektedir. Antioksidanlar kalp yönetiminde hayati rol oynar ve kalp hastalıklarına karşı savaşır. Tüm bunlar, antioksidan alımına öncelik vermemiz için yeterli sebeplerdir.

Antioksidan bakımından zengin bazı gıdalar:

 • Böğürtlen
 • Brokoli
 • Domates
 • Kırmızı Üzüm
 • Yeşil Çay
 • Kırmızı Erik
 • Tam Tahıllar
 • Havuç
 • Sarımsak
 • Ispanak

2. Avokado

Yeni bir araştırma, vücudumuzun özellikle doymamış yağa gereksinim duyduğunu gösterdi. Avokadonun taşıdığı doymamış yağ ise vitaminlerin ve besinlerin vücut tarafından daha iyi emilmesini sağlarken saç ve cildi de nemlendiriyor.

Avokado aynı zamanda yüklü miktarda antioksidan içeren bir gıdadır ve barındırdığı falote maddesi ise cildin yenilenmesinde rol oynar. Avokadodaki E vitamini de cilt sağlığı için gerekli olan antioksidanı vücuda sağlamada görev alıyor. Bu maddeler de avokado yeme alışkanlığı edinmemiz gerektiğinin işaretçisidir.

3. Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası A, C, K, ve B vitaminleri ile lif bakımından zengin bir gıdadır. A ve C vitamini ile Folat, genç görünümlü bir cilt için önem arz eden besinlerdir.

Ayrıca araştırmalar, A vitamininin vücudu zararlı güneş ışınlarından koruduğunu ve C vitamininin de vücuttaki serbest radikallerin verdiği hasarı azalttığını göstermiştir.

 • Brüksel lahanasında sulforafan adı verilen kanser karşıtı bir madde de bulunur.
 • Brüksel lahanasını buharda pişirebilir veya kızartabilirsiniz.

4. Somon Balığı

Balık, Akdeniz mutfağının bir numaralı gıdasıdır. Tatlı su balıklarının ise omega-3 yağ asidi bakımından zengin olduğu ve bu yağ asidinin kalp sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Somon balığı da bir tür tatlı su balığıdır ve alzheimer, inme ve cilt kanseri riskini azaltmada rol oynar.

Doktorlar kalp ve vücut sağlığı için haftada üç kez balık tüketmemizi öneriyor.

5. Portakal

Portakal, C vitamini ve birçok diğer önemli besin maddesi bakımından zengindir. Dolayısıyla bağışıklığı güçlendirir ve cildi yumuşatıcı kolajen oluşumuna yardım eder. Doğal nemlendirici görevi görür.

Portakal, mevsimi geldiğinde düzenli olarak tüketilmelidir.

6. Yulaf

Yulaf sağlıklı bir gıdadır ve günlük besin gereksinimimize önemli ölçüde katkı sağlar. Bu süper gıda kilo vermeye yardımcı olur, kan şekerini düzenler, tip 2 diyabet karşıtıdır ve cilt sağlığına iyi gelir.

Yulaf, mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır ve lif, karbonhidratın vücut tarafından emilimini kolaylaştırır. Yulaf, anti kanser özelliğe sahip doğal kimyasallarca zengindir ve ciltteki hücresel hasarları önleyip cilt tahrişini yatıştırır.

 • Kahvaltıda yulaf tüketerek yaşlanmayı biraz olsun yavaşlatabilirsiniz.

Yorumla