Yataktaki Zindanımız Uykusuzluk

Uykusuzluk, gerek vücut ve gerekse ruh sağlığı bakımından çok zarar verici bir durumdur. Birkaç gece uykusuz geçirildikten sonra, genel sağlık ve canlılık durumunda belirli bir düşme görülür.

Uykusuzluk açlıktan bile daha tehlikelidir. İnsanın iştahsızlığına, hazımsızlığına, kuvvetine ve mikroplara karşı koyma yeteneğine bile tesir eder.

Uykusuzluğun çaresine bakabilmek için, birinci şart neden ileri geldiğinin anlaşılmasıdır. Aksi takdirde, bulunan çareler geçici olmaktan ileri gidemez. Genel olarak uykusuzluğun nedeni, vücut sağlığı ile ilgili rahatsızlıklardır.

İltihaptan ileri gelen ağrılar ve nevralji, siyatik, nevrit gibi sinirlerden doğan ağrılar, şüphesiz uykuyu kaçırır. Kalp ve göğüs hastalıklarında da gece uykusu çok zaman rahat değildir. Kalp bölgesindeki rahatsızlık duygusu ve öksürük, uykuyu kaçırır.

Tansiyon yüksekliği hallerinde de damarların attığını hissetmek uykuya dalmayı güçleştirir. Midede şişkinlik ve hazımsızlık da uykuyu kaçırır.

Eski tıp kitaplarında, uykusuzluğa karşı şöyle ilaçlar vardır :  

Nilüfer, menekşe ve demirhindi şerbet haline getirilip, yatmadan önce içilecek.

Uykusuzluk illeti çok kere, dalak rahatsızlığından ileri gelir. Onun için dalağı iyileştirmek gerekir.

Ihlamur kaynatıp suyuna karanfil katarak içebilirsiniz.

Mürsafi, çeşitli ağaçlardan elde edilen, güzel ve kuvvetli kokusu olan, acı bir reçinedir. Bunu elde ufalayıp burna çekiniz.

Kahve, mercimek, fasulye ve patlıcan gibi yiyeceklerden, uykusuzluk zamanlarında, kaçınmak gerekir.

Akşam yemeğinde marul, salatalık, elma, armut gibi şeyler yerseniz, tatlı bir şekilde uyuyabilirsiniz.

 

Yorumla