Yaz aylarında Saçınızı korumak için İpuçları

Hepimiz yaz aylarında güneş ışınlarının cildimize verdiği zararı biliriz. Aynı şekilde dik vuran güneş ışınları saç ta bulunan proteinin kaybolmasına neden olur ve saçta kırılmalar kopmalar görülebilir.  İşte bu yüzden yazın saç bakımına çok önem vermeliyiz. Aksi taktirde kışın cansız eski haline dönmesi oldukça zor olan sağlıksız saçlarımızla uğraşmak zorunda kalabiliriz.

Saçımıza yapacağımız iyi bir bakım Uv ışınlarının zararlı etkilerini önleyebilir. Biz bu yazımızda size yaz aylarında saçlarınızı korumanız için birkaç temel ip ucu vereceğiz.

1. Saç spreyleri kullanmaktan kaçının:

İçerisinde alkol ve kimyasallar bulunan saç spreylerini kullanmaktan kaçının. Bunun yerine kendiniz doğal nemlendirici saç spreyi yapabilirsiniz.

Doğal saç spreyi nasıl yapılır ?

Bir sprey şişesinin 2/3’ünü aloe vera suyve 1/3’ünü su ile doldurun. Karışımı iyice çalkalayın. Gün boyunca sık sık bu spreyi saçınıza uygulayın. Aloe veranın içeriğindeki bileşenler saçınızı koruyacak ve neminin kaybolmasını önleyecektir.

2.Saç bakım kremleri

Saçınıza sıksık bakım maskeleri yapın ve saç kremi kullanımını sakın ihmal etmeyin. Saçınızın uv ışınlarının etkisiyle kaybolan nemini geri kazandırarak saçlarınızın hasar görmesini önler.

3. Doğru beslenme

Omega-3 ve omega-3 yağ asiti bakımından zengin olan somon, ıspanak, yumurta gibi gıdalar saçınızın daha parlak ve güçlü bir etkiye sahip olmasını sağlar. Saçınızın bakımına daha da önem vermeniz gereken bu günlerde bu besinlerden daha fazla tüketmelisiniz. Bunların dışında, saçı nemli tutmak için  bol bol su ve taze meyve suları tüketmelisiniz.

4.Bitkisel çaylarla bakım

Bir bardak kaynamış suyun içine 2 adet poset çay koyun. Yeşil çay veya papatya çayı kullanabilirsiniz. 5-10 dakika demlendirin. Daha sonra saç diplerinizi ve saçınızın tümünü bu çayla ıslatın.( kuru yer kalmamasına özen gösterin). En az 10 dakika bekletin ve durulayın.

5. Saçlarınızı kısa kestirin

Uzmanlar yaz aylarına girmeden önce saçların kestirilmesini önerir. Kış ile karşılaştırıldığında, saç yaz aylarında daha hızlı büyür. Saçınızı yenilemek canlandırmak için sık sık uçlarından kestirin.

6.Şapka takın

Eğer açık havaya çıkacaksanız, özellikle öğlen vakti, kesinlikle bir şapka takın. Böylece saçınızı ve saç derinizi güneşin zararlı ışınlarından korumuş olursunuz.

7. Saç şekillendirici aletlerden uzak durun

Aşırı ısı saçınıza zarar verir. Saç kurutma makinesi ve düzleştirici aletleri kullanarak saçınıza daha fazla zarar vermeyin. Eğer saç şekilendiricilerden birini kullanmak durumunda kalırsanız , saçlarınızın biraz kurumasını bekleyin ve aletin ısısını en düşük ayara alın.

 

Yorumla