Yeni Anne Olanlar İçin Gerekli En Doğal 10 Yiyecek

Gebelikte sağlıklı bir diyeti takip etmek çok önemlidir. Bebek doğduktan sonra da annelerin ve çocuklarının sağlıklı beslenmeleri için bu diyete devam etmeleri çok önemlidir. Bu yöntem doğumdan sonraki stres ve annelik baskısı ile başa çıkmada siz değerli annelere yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz için gerekli tüm önemli besinleri sağlayabilmek için dengeli bir diyet şarttır. Böyle bir diyet vücudunuzun anne sütü üretmesine de yardımcı olacaktır.

Her bebek için emzirme süresinin uzunluğu değişebilir.Dünya Sağlık Örgütü bebekler için ilk altı ay sadece anne sütü tavsiye eder ve en az bir yıl boyunca anne sütüne devam etmeyi önerir.

Anne sütü bebeğinizi astım, alerji, solunum hastalıkları, sık kulak enfeksiyonları ve diğer hastalıklardan korur. Ayrıca bebeğiniz ile sıkı bir bağ kurmanızı sağlar.

Yeni Anne Olanlar İçin En İyi 10 Doğal Yiyecek

1. Yumurta

yumurta

Yumurta içerdiği dengeli amino asitler ve protein ile kaliteli bir besin kaynağıdır.

Yumurta sarısındaki D vitamini, kemiklerinizi güçlü tutar. Bebeğinizin kemiklerinin gelişmesine  yardımcı olmak için gerekli birkaç doğal besin kaynaklarından birisidir. Ayrıca yumurta bir bebeğin beyin hafıza merkezinin oluşması için çok önemlidir.

Günde 1 yada 2 adet yumurta yiyin. Yumurtaları  haşlanmış ya da omlet şeklinde yiyebilirsiniz.

2. Yulaf ezmesi

yulaf ezmesi

Yulaf insan vücudundaki süt üretimini uyaran en popüler gıdalardan biridir. Yulaf tam tahıllı ve yüksek lifli bir gıda olduğu için kolayca sindirilebilir. Doğum sonrasında çok yaygın olan  kabızlıktan müzdarip olan yeni anneler için çok yararlıdır.

Ayrıca yulafın yüksek demir içeriği yeni annelerde sıkça görülen demir eksikliği anemisi hastalığını önlemeye yardımcı olur. Bunun dışında yulaf ezmesi anne sütünü de arttırır.

Taze pişmiş yulaf ezmesinin besin değerini artırmak için içerisine bir kaşık organik bal, kakule, safran ya da bazı taze meyveler ilave edilebilir.  Bir kase sıcak yulaf ezmesi yemek dinlenmek ve stres ile başa çıkmak için çok faydalıdır.

3. Somon

somon

Somon balığının yağında yüksek miktarda dokosaheksaenoik asit (DHA) olarak adlandırılan omega 3 asidi vardır. DHA yeni doğa bebeğinizin sinir sisteminin gelişimine yardımcı olur.

Ayrıca somon balığında protein ve B12 vitamini yüksektir. Artı  somon balığı tüketmenin doğum sonrası depresyonu önlemeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Haftada iki porsiyon somonun keyfini çıkarın.

4. Kahverengi pirinç

kahverengi pirinç

Kahverengi pirinç gibi tam tahıllı yiyecekler, karbonhidratlar açısından çok zengindir. Sağlıklı olmak isteyen tüm yeni annelerin diyetlerinde mutlaka kahverengi pirinç bulunmalıdır . Kahverengi pirinç enerji seviyesi artırmaya ve kan şekeri seviyesini normal değerlerde tutmaya yardımcı olacaktır.

Beyaz pirince göre daha fazla lif içerir.  Ayrıca anne sütünün miktarını ve kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Not: Kahverengi pirinci pişirmeden  önce, birkaç saat boyunca suda bekletin. Bu pirincin sindirimini kolaylaştıracağı gibi daha besleyici hale getirecektir.

5. Yaban mersini

Yaban mersini
Antioksidan bakımından zengin olan bu meyve vücudun bağışıklık sisteminden içeri giren virüs ve bakterileri yok etmek için serbest radikaller oluşturur. Sizi ve bebeğinizi birçok hastalıktan korur.

Ayrıca, yaban mersini emziren bir annenin ihtiyacı olan tüm önemli vitamin ve mineralleri içerir. Yaban mersini içerdiği sağlıklı dozdaki karbonhidrat ile enerjinizi artırır.

Yeni annelikte oluşan stres ile başa çıkmak için günlük iki veya üç porsiyon yaban mersini tüketin.

6. Ispanak

ıspanak

Tüm yeşil yapraklı sebzeler emziren anneler için faydalıdır. Ama ıspanağın bu bitkiler arasında hatırı sayılır bir yeri vardır. Ispanak sizin ve bebeğiniz için çok önemli olan A vitamini içerir.

Ayrıca, ıspanak içerdiği folik asit sayesinde vücutta yeni kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur. Doğum sırasında kaybettiğiniz kanın tekrar üretilmesini sağlar. Bir de süt üretimini artırmaya yardımcı olur.

Ispanağın içerisinde kemik, kıkırdak ve kollajen gelişimine yardımcı olan manganez vardır. Aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağıdır.  C vitamini ve demir içerir.

Taze ıspanaktan yapılmış bir tabak ıspanak yiyebilir yada ıspanağı sebze çorbasına dahil edebilirsiniz. Bir başka seçenek de günlük bir bardak ıspanak suyu içmektir.

7. Süt

süt

Emziren anneler, anne sütü üretimini artırmak için diyetlerine sütü eklemelidir.  Süt de, B ve D vitamininin yanı sıra yüksek miktarda  protein vardır. Yeni doğan bebeklerin gelişmesi için gerekli tüm besinleri içerir.

Ayrıca, süt  emzirme yoluyla kaybedilen kalsiyumun yerini doldurmaya yardımcı olur. Süt yüksek su içeriği ile de vücudunuzu nemli tutar.
Her gün iki bardak süt içilmelidir. Sütün tadını artırmak için kuru meyve ekleyebilirsiniz. Ayrıca diyetinize yoğurt, peynir ve diğer süt ürünlerini de ekleyebilirsiniz.

Not: Bebeğiniz süt proteinine hassasiyet teşhisi konulur ise süt veya diğer süt bazlı ürünleri tüketmeyin.

8. Badem

bademin faydaları

Badem içerdiği  E vitamini ve temel yağlar ile vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlar. Badem, omega-3 yağ asitleri içerir ve sütünüzün artmasını sağlar.

Günlük aperatif olarak  birkaç adet kavrulmuş badem yiyebilirsiniz.  Anne sütünü artırmak için bir bardak suya geceden dört ile altı adet badem koyun ve ertesi sabah onları yiyin.

9. Çemen

çemen

Çemen anne sütü üretimini artırmaya yardımcı fitoöstrojen içerir. Ayrıca demir, lif, kalsiyum ve çeşitli vitaminler ile mineraller bakımından zengindir.

Çemen otu  yeni anneler arasında yaygın olan kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Çemenin tohumunu da yaprağını da yiyebilirsiniz. Geceden bir fincan suya bir çorba kaşığı çemen tohumu katın. Ertesi sabah, bir kaç dakika tohumlarıyla birlikte suyu kaynatın. Süzün ve her sabah için.

10. Rezene

rezene

Diyetinize rezeneyi dahil etmenin en iyi yolu rezene suyu içmektir.

  • Dört bardak su içerisine bir yada iki çay kaşığı rezene tohumu ekleyin.
  • Kaynayana kadar ısıtın.
  • Kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika daha kaynatın. Daha sonra süzün ve gün boyunca bu rezene suyunu için.
  • Karışımı tatlandırmak için yarım çay kaşığı şeker yada bal ekleyebilirsiniz.

Ayrıca yemeklerden sonra bir çay kaşığı rezene tohumunu çiğneyebilirsiniz. Rezene ağız kokusunu da giderir.

Enerji düzeyi ve süt üretimi artırmak için, bol bol su, meyve suları, sebze suları ve hindistan cevizi suyu içilmelidir.

Ayrıca emzirme dönemi boyunca kafeinli ve alkollü  içeceklerden uzak durun.

Yorumla