YİRMİLİK DİŞ AĞRISI İÇİN EVDE HAZIRLANABİLECEK DOĞAL İLAÇLAR

YİRMİLİK DİŞ AĞRISI İÇİN EVDE HAZIRLANABİLECEK DOĞAL İLAÇLAR

Yirmilik dişler isminden de anlaşılacağı gibi insanlarda genellikle 17 ve 25 yaşları arasında görülür. Ağız içerisinde dizilen dişler arasında azı dişleri, ağzınızın dört kadranın da ve arka dişler olarak yer almaktadır.

Yirmilik dişler ağızda büyüyüp gelişirken ağızda yeterli yer olmayabilir. Bu büyüme ile birlikte yan tarafta bulunan dişleri itebilir veya yan dişlere yaslanarak onlara yapışık bir açı ile büyüyebilmektedir. Ayrıca gömülü olarak büyüyen yirmilik dişler ise ağrıya, dişeti tahrişlerine ve damaklarda şişliğe neden olan belirtilerde bulunabilirler.

Ağrı ile birlikte, komşu dişlerin kötü nefes, gıdaları çiğneme, ısınma zorluğu ve aynı zamanda hem baş ağrısı hem de diş ağrısı gibi belirtileri olabilmektedir.

Yirmilik diş ağrısı birdenbire ya da yavaş yavaş gelen ağrılar şeklinde ortaya çıkabilir. Bu ağrı dayanılmaz bir şekilde olabilir ve sizi o günkü bütün faaliyetlerinizden alıkoyabilir. Evde hazırlanacak bazı doğal ilaçlar sizi ağrıdan kurtulmak için yardımcı olabilir. Ancak, unutulmamalıdır ki en iyi çözüm bir diş hekimi tarafından bu tür dişlerin aldırılması olacaktır.

Yirmilik diş ağrısı için evde hazırlanabilecek doğal ilaçlar

 

Karanfil

Karanfil, yirmilik diş ağrılarının haricinde diğer diş ağrılarını azaltmak için kullanılmaktadır. Karanfilin yapısında bulunan anestezik özellik ile diş etlerinde uyuşukluş oluşmaktadır. Ayrıca karanfilin içeriğinde bulunan antiseptik ve antibakteriyel özellikler ile birlikte diş ağrısının oluştuğu yerde enfeksiyon oluşması önlenebilir. Bunun için karanfil tomurcuklarının yanı sıra, karanfil yağı da kullanılabilir.

Ağrılı bir şekilde bulunan yirmilik diş etrafında bulunan akıntılar için karanfil yağını sürdüğünüz bir pamuk ile temizleyebilirsiniz. Bu kürü günde 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz. Eğer kullandığınız karanfil yağı çok güçlü ise zeytinyağı ile biraz seyreltebilirsiniz.

Ayrıca ağrı yapan yirmilik dişlerinizin yanına 2 yada 3 karanfil tohumu yerleştirebilirsiniz. Bu tür uygulamalar ile ağrınız başladığında karanfilin yağı uçana kadar ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

Başka bir kullanım seçeneği de 1 adet ezilmiş sarımsak, az miktarda kaya tuzu ve karanfil yağını karıştırarak bir macun elde edebilirsiniz. Şişen diş etlerinizin üzerine bu macunu kalın bir tabaka olarak uygulayın. Yaklaşık 5 veya 10 dakika boyunca burada bekletin. Ilık su ile durulayarak bu kürü günde bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

 

Tuz

Yirmilik diş ağrısı için evde yapılan başka bir çözüm ise tuzdur. Tuz ile dişeti iltihaplarını önleyebilir ve azaltabilirsiniz. Tuz ağızda oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da kullanılabilir.

Evinizde sıcak bir bardak suya 1 çay kaşığı tuz atarak karıştırın. Ağrıyı dindirmek ve ağızda bulunan mikropları yok etmek için günde birkaç kere ağzınızı çalkalayarak tükürün.

Ayrıca farklı olarak hazırlanacak birkaç damla tuz, tuz oranında biber eşit miktarda karıştırılarak macun karışımı elde edilebilir. Bu macunu ağrının olduğu bölgeye uygulayarak, birkaç dakika bekletin. Ağrı gidene kadar günde 2 veya 3 kere bu kürü uygulayabilirsiniz.

Sarımsak

sarımsak

Sarımsak en doğal antibiyotik, antioksidan içeriğe sahip olması sayesinde yirmilik diş ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir. Sarımsağın anti-enflamutuar gibi tıbbı özellikleri vardır. Ağızda sadece ağrıyı değil aynı zamanda oluşabilen bakteriyel enfeksiyonlarında temizlenmesinde kullanılabilir.

Sarımsağı karanfil ile ezerek ağrıyan yirmilik dişinizin bulunduğu bölgede tutabilirsiniz. Ayrıca sadece ağrı almak için ağzınızda 1 ile 2 diş sarımsağı çiğneyerek ağrılarınızı dindirebilirsiniz.

Alternatif olarak, evde bulunan sarımsak ile birlikte siyah tuzu karıştırarak macun elde edebilirsiniz. Bu uygulamaları dişin üzerine sürdükten kısa bir süre sonra tükürmeyi ihmal etmeyin. Ağrı geçene kadar günde 1 kaç kez bu kürü uygulayabilirsiniz.

Soğan

soğan

Soğan da tıpkı sarımsak gibi kimyası dolayısı ile antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip bir besindir. Soğan ağızda oluşan enfeksiyonlardan dolayı, mikropların çoğalmasını önlediği gibi aynı zamanda mikroplardan arındırılmasının da sağlanmasına yardımcı olur.

Sadece bir kaç dakika için çiğ soğan çiğnemek, yeterli olacaktır. Eğer şişlik yada aşırı ağrı yüzünden çiğneme işlemi yapamıyorsanız. Soğanın küçük bir parçasının ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz. Ağrıyı azaltmak için bu yöntemi günde birkaç kez yapabilirsiniz.

Guava Yaprakları ( Kırmızı Elma Guava)

guevata yaprakları

Guava  Anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan bir ağaç türünün meyvesidir. Yaprakları diş ağrısı için mükemmel bir ilaç olarak bilinir. Ağrı kesici özelliği vardır. Yapraklarının muhteviyatında bulunan antispazmodik , querceten ve bioflavonoid özelliği bulunmaktadır. Yaprakların içeriğinde bulunan anti-enflamatuar ve anti-mikrobik özelliği sayesinde analjezik durumlar açısından son derece zengindir.

1 yada 2 guava yaprağının suyunu çıkarana kadar çiğneyin. Bu uygulama sonrasında yirmilik diş ağrınızın giderildiğini göreceksiniz.

Başka bir yolu ise 1 fincan içerisinde bulunan sıcak suda 4 yada 6 adet guava ağacının yaprağını kaynatın. Kaynama işleminden sonra süzün ve suyu soğumaya bırakın. Bu karışımı günde birkaç kez gargara olarak kullanabilirsiniz.

 

Nane

Nane yirmilik diş ağrısı için çok etkili asırlık bir ilaçtır. Bu bitki ağrı hafifletmeye yardımcı olacak anestezik özellikler bakımından son derece zengindir. Nane sayesinde enfeksiyonlardan ve anti bakteriyel oluşumlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Ağrılı bölge üzerinde nane yağı sürün. Daha sonra ılık tuzlu su ile ağzınızı çalkalayın, ağzınızı bir kaç dakika için açık bırakın. Ağrının gittiğini göreceksiniz.

Ayrıca sıcak su dolu bir bardak ile 1 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprakları ekleyebilirsiniz.  15 ila 20 dakika boyunca 30 saniyede bir ağzınızda bu karışımı çalkalayın ve dışarı tükürün. Geri kalan karışımı ile bu işlemi birkaç defa daha tekrarlayabilirsiniz. Ağrı gidene kadar bu kürü 3 yada 4 kez yapabilirsiniz.

 

Şeytantersi

şeytan tersi

Şeytantersi (Ferula assafoetida), maydanozgillerden anavatanı İran olan bir Ferula türüdür. Şeytantersinin çiğ halde iken sarımsağa benzer kuvvetli bir kokusu vardır ancak pişirildiğinde pırasayı andıran yumuşak bir tadı vardır. Yirmilik dişlerin ağrısını hafifletmek için yıllar öncesinden bilinen bu bitki asırlardır tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan asafetida ile anti-enflamatuar, antibakteriyel, antiseptik ve antispazmodik özellikler ile birlikte, tüm bu bileşenler ağrıların hızlı bir şekilde geçiştirilmesine vesile olur. S

Sadece ağrının hızlı bir şekilde alınması için şeytantersi bitkisinin küçük bir parçasını ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz. Ayrıca 2 çorba kaşığı limon suyu, ¼ oranında çay kaşığı kadar asafetida tozu ile birlikte bu bitkinin karışımlarını sağlayabilirsiniz. Elde edilen bu karışım ısıtılır. Isıtılan karışım pamuk yardımı ile birlikte yirmilik diş üzerine yerleştirilir. Bu kürü günde birkaç kez yaparak uygulayabilirsiniz.

 

Adaçayı

 ada çayı

                Adaçayı doğal bir ağrı kesici olduğu için ağrı yapan yirmilik dişinizin rahatlamasına neden olacaktır. Bitkinin yapısında bulunan antibiyotik ve anti-inflamatuar tedavi sırasında size yardımcı olacaktır. Diş eti iltipları, ağız içi yaralar ve diş eti kanamalarında tedavide yardımcı olarak kullanılabilir.

Kurutulmuş ve ezilmiş 2 çay kaşığı adaçayını, küçük bir bardak içerisinde 1 çay kaşığı tuz ile karıştırın.  İçerisine alkol olarak viski ya da votka dökebilirsiniz. Bu karışım sonrasında ağzınıza alın ve yaklaşık 5 dakika kadar bekleyip çalkaladıktan tükürün. Hazırladığınız karışımı günde birkaç kez bu şekilde uygulayabilirsiniz.

Vanilya Özü

Vanilya özü içeriğinde düşük derecede alkol bulunmaktadır. Yirmilik dişlerinizin ağrısını uyuşturmak için antioksidan özelliği bakımından sizlere yardımcı olabilir.

Bir çubuğun ucuna pamuk yerleştirin. Bu pamuğa 3 veya 4 damla vanilya özü dökün. Bu pamuğu ağrıyan dişinizin üzerine doğru yerleştirerek çubuğu tutun. Ağrı dinene kadar bu şekilde bekleyin. Günde 2 veya 3 kere bu kürü uygulayabilirsiniz.

 

Not: Evde pastalar için kullandığımız Vanilyalar ile vanilya özü aynı değildir.

 

Buğday Çimi

buğday çimi

Buğday çimi ağrıyan yirmilik dişler için doğal ilaçlardan birisidir. İçeriğinde bulunan doğal antibiyotik yapısına sahip olan buğday tohumu ağrıya azaltarak, ağızda bulunan bakterilerin ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Ağzımıza atacağımız birkaç buğday tohumunu daha sonra dışarı tükürmek için yavaş yavaş çiğneyiniz. Bu işlem sonrasında ağrınızın dindiğini göreceksiniz.

Eğer çiğneyemeyecek derece ağrınız var ise buğday tohumunu suyunu çıkararak bu suyu gargara olarak kullanabilirsiniz.

 

Ek İpuçları

  • Ağrıyı azaltmak için ağrıyan dişin bulunduğu yanak üzerine buz paketi ile tampon yapın
  • Ağrıyan yirmilik dişin üzerine bir parça peynir koyabilirsiniz.
  • Yavaş yavaş yemek yiyin. Tükürük bezlerini çalıştırarak enfeksiyonla mücadele sonrası şekersiz sakız çiğneyin.
  • Ağız içi enfeksiyonları ve oluşan ağrıları azaltmak için anti bakteriyel gargara kullanın.
  • Katı gıdaları çiğnemeyin.
  • Dişlerinizi ve dilinizi fırçalamayı ihmal etmeyin. Diş ipi kullanımına özen gösterin.
  • Enfeksiyonu önlemek diyet yapın şekeri azaltın.
  • Gün boyunca bol su için
  • Gevşeme ve derin nefes de yirmilik diş ağrısı tedavisinde yardımcı olabilir.
  • Bu ilaçlar ağrılar için geçici bir rahatlatma sağlayabilir. Ağrıyan dişiniz için mutlaka tedavi olmayı unutmayın. En yakın diş hekimine giderek bu konuda yardım alın.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!