Yüksek Tansiyon İçin Sağlıklı Bir Kahvaltı

Yüksek kan basıncı olarak da adlandırılan hipertansiyonu kontrol etmek için sabahları bu lezzetli ve potasyum dolu kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Eğer yüksek kan basıncı sorunu yaşıyorsanız genel olarak sağlıklı bir yaşam için bu kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz.

Yüksek kan basıncı tedavi edilmediği sürece kalbe, kan damarlarına, böbreklere ve vücudun diğer bölgelerine ciddi zararlar verebilir. Yüksek tansiyonu kontrol altında tutmak için diyet ve yaşam tarzında bazı değişiklikler gereklidir.

Uzmanlar yüksek kan basıncı bulunan kişilere dengeli ve besleyici bir diyet ile birlikte, sodyum alımının kısıtlanması, alkol alımını sınırlamak, kafeini bırakmak, düzenli egzersiz ve stresi azaltmak gerektiğini önermektedir.

Özellikle de C vitamini ve potasyum açısından zengin besinler tüketmek oldukça faydalıdır. Çeşitli çalışmalar sonucu bu besinlerin eksikliği bulunanlarda yüksek kan basıncının oluştuğu ortaya çıkmıştır.

C vitamini serbest radikalleri nötralize ederek kan damarı duvarlarının dinlenmesine yardımcı olur. Bu vücuttan fazla sodyum ve suyu çıkarmaya yardımcı olur. Ayrıca potasyum sodyum alımını artırır ve özellikle sistolik kan basıncını azaltmaya yardımcı olur.

Sağlıklı bir yaşam için sizlere sunacağımız tarife çilek ve kiviyi dahil ettik. Çilek de potasyum içeren bir meyvedir. Ayrıca muz da potasyum açısından zengin bir kaynaktır.  Bu tarife lif içeren keten tohumunu da ekledik.

Süt ürünleri sağlık açısından son derece önemlidir. 2013 yılında Beslenme Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre üç porsiyondan daha az süt ürünleri tüketiminin düşük kan basıncı ve kalp hastalığına neden olduğu belirtilmiştir. Ayrıca sizlere sunduğumuz tarif yağsız süt ve az yağlı yoğurt içermektedir.

Bu tarifi daha da lezzetli hale getirmek için tere de ilave edebilirsiniz. Tere A,C ve K vitaminleri açısından zengin olmakla birlikte kardiyovasküler faydalar da sunmaktadır.

İşte sizlere yüksek kan basıncı için faydalı ve lezzetli bir kahvaltı tarifi;

Malzemeler

 • Kaymağı alınmış süt
 • Az yağlı yoğurt
 • Çilek
 • Muz
 • Kivi
 • Keten tohumu
 • Bahçe teresi (istediğiniz kadar)
 • Bıçak
 • Blender
 • Ölçüm için bardak

Adımlar

 1. Blenderin içine yarım fincan yağsız süt koyun.
 2. Yarım fincan az yağlı yoğurt ilave edin.
 3. 3 fincan çileği de dilimleyerek koyun.
 4. Karışıma 1 muzu da dilimleyerek ekleyin.
 5. 1 kiviyi de soyarak blendere ekleyin.
 6. Karışıma bir kaşık keten tohumu da ilave edin.
 7. Birkaç dakika boyunca karışımı karıştırın.
 8. İsteğe bağlı olarak dilediğiniz kadar bahçe teresini dilimleyerek karışıma ekleyin.
 9. Karışımı bardağa dökün.

Yüksek tansiyonu düşürmek için bu sağlıklı kahvaltının keyfini çıkarabilirsiniz. Günlük olarak ya da haftada birkaç kez bu karışımdan içebilirsiniz.

Not: Doktorunuz tarafından reçete ile önerilen ilaç kullanmayı unutmayınız. Tedavinize yardımcı olması için de bu tarifi kullanarak kan basıncı değerlerinizi düzende tutabilirsiniz.

Öneriler

 • Beslenmenizi daha da faydalı hale getirmek için Hindistan cevizi sütü yerine yağsız süt kullanın.
 • Bu tarifi daha da sağlıklı hale getirmek için bir avuç ıspanak ya da yarım fincan pişmiş pancar ekleyebilirsiniz. Ancak ıspanakları eklemeden önce iyice yıkadığınızdan emin olun. Bu iki sebze A ve C vitaminleri, magnezyum ve nitratlar açısından zengindir. Nitratlar kan damarlarını açmaya yardımcı olur ve düşük kan basıncını nitrik aside dönüştürür.
 • Eğer chia tohumu varsa keten tohumu yerine 1 çorba kaşığı suya batırılmış chia tohumu kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Yorumla