zerdeçalın faydaları

Zerdeçalın Faydaları – Bilinmeyen 10 Şifalı Fayda – Zerdeçal Neye İyi Gelir

Zerdeçalın faydalarını sıralamadan önce kısa bir bilgi edinelim. Curcuma longa olarak da bilinen zerdeçal çok yaygın kullanılan bir bitkidir. Genellikle “Baharat Kraliçesi” olarak anılan zerdeçalın başlıca özellikleri biber benzeri bir aroması, keskin lezzeti ve altın rengidir. Dünyadaki insanlar bu bitkiyi yemek pişirirken de kullanıyorlar.

American Chemical Society dergisine göre, zerdeçal, geniş bir yelpazede antioksidan, antiviral, antibakteriyel, antifungal, anti-kanserojen, antimutagenik ve anti-inflamatuar özellikler içeriyor.

Ayrıca, protein, diyet lifi, niasin, C vitamini, E vitamini, K vitamini, potasyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum ve çinko gibi pek çok sağlıklı besinle de yüklüdür. Bütün bu faktörlerden dolayı, zerdeçal sıklıkla çok çeşitli sağlık problemlerini tedavi etmek için de kullanılır.

zerdeçalın faydaları

zerdeçalın faydaları

Zerdeçalın faydaları – İşte zerdeçalın en etkili 10 sağlık faydası.

1. Kanseri Önler

Zerdeçal prostat kanserini önlemeye, mevcut prostat kanserinin büyümesini durdurmaya ve hatta kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olabilir. Birçok araştırmacı zerdeçaldaki aktif bileşenlerin onu radyasyona bağlı tümörlere karşı en iyi koruyucularından biri haline getirdiğini buldu. Aynı zamanda T hücreli lösemi, kolon karsinomları ve göğüs karsinomaları gibi tümör hücrelerine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

2.Artrit’i Tedavi Eder

Zerdeçalda ki  anti-inflamatuar özellikler hem kemik erimesi hem de romatoid artrit tedavisinde harika iş görür. Ek olarak, zerdeçalın antioksidan özelliği vücut hücrelerine zarar veren serbest radikalleri yok eder. Düzenli olarak zerdeçal tüketen romatoid artrit hastaları, orta dereceden hafif komplikasyon ağrılarına olduğu kadar eklem iltihaplarına karşı çok rahatlama tecrübesine sahip oldukları bulunmuştur.

3. Diyabeti Kontrol Eder

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmiyor. Zerdeçal, insülin seviyesini dengelemeye yardımcı olarak şeker hastalığının tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca glikoz kontrolünü geliştirir ve şeker hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçların etkisini arttırır.

Zerdeçalın bir başka önemli faydası da, insülin direncini azaltmaya yardımcı olan, Tip-2 diyabetin başlamasını engelleyebilecek etkinliğidir. Bununla birlikte, güçlü ilaçlarla kombine edildiğinde, zerdeçal hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir.

Not:Zerdeçal kapsüllerini almadan önce bir sağlık uzmanına danışmak en iyisidir.

4. Kolesterol Seviyesini Düşürür

Araştırmalar, zerdeçalı yalnızca bir gıda baharatı olarak kullanmanın serum kolesterol seviyelerini azaltabileceğini kanıtladı. Yüksek kolesterolün diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği bilinen bir gerçektir. Dengeli bir kolesterol seviyesinin korunması birçok kardiyovasküler hastalığa engel olabilir.

5. Bağışıklık Destekleyicidir

Zerdeçal, vücudun bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olan lipopolisakkarit olarak bilinen bir maddeyi içerir. Antibakteriyel, antiviral ve antifungal ajanları da bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Güçlü bir bağışıklık sistemi soğuk algınlığı, grip ve öksürükten şikayet etme şansını azaltır. Eğer soğuk algınlığı, öksürük veya gribiniz varsa, bir fincan zerdeçal tozunu bir bardak sıcak sütle karıştırarak ve günde bir kez içerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

6. Zerdeçalın Faydaları: Yaraları İyileştirir

Zerdeçal, doğal antiseptik ve antibakteriyel bir ajandır ve etkin bir dezenfektan olarak kullanılabilir. Vücudunuzda bir kesik veya yanık varsa, iyileşme sürecini hızlandırmak için etkilenen bölgeye zerdeçal tozu serpebilirsiniz. Zerdeçal hasarlı cildi onarmaya yardımcı olur, sedef hastalığını ve diğer enflamatuar cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

7. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Zerdeçal tozu, ideal bir vücut ağırlığının korunmasına çok yardımcı olabilir. Zerdeçalda bulunan bir bileşen, diyetteki yağın parçalanmasında önemli bir bileşen olan safra akışını artırmaya yardımcı olur.

Kilo vermek veya obezite ve diğer ilişkili hastalıkları tedavi etmek isteyenler, her öğünde bir çay kaşığı zerdeçal tozundan yararlanabilir.

8. Alzheimer Hastalığını Önler

Beyin iltihaplanmasının Alzheimer hastalığı gibi bilişsel bozuklukların önde gelen nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Zerdeçal beyindeki plak oluşumunun ortadan kaldırılmasına ve oksijen akışının geliştirilmesine yardımcı olarak genel beyin sağlığını desteklemektedir. Bu da Alzheimer hastalığının ilerlemesini önleyebilir veya yavaşlatabilir.

9. Sindirimi İyileştirir

Zerdeçalda bulunan birçok temel bileşen, safra kesesini uyararak safra oluşturur ve bu da sindirimi iyileştirir ve şişkinlik ve gaz semptomlarını azaltır. Ayrıca, zerdeçal ülseratif kolit de dahil olmak üzere enflamatuar bağırsak hastalığının tüm çeşitlerinin tedavisinde yardımcı olur.

Bununla birlikte, safra kesesi hastalığından mustaripseniz zerdeçal kullanmanız durumuzu kötüleştirebilir, bunu aklınızdan çıkarmayın.

Sindirim problemleri yaşadığınızda zerdeçalı ham halde tüketin, en etkilisi budur.

10. Zerdeçalın Faydaları: Karaciğer Hastalığını Önler

Zerdeçal bir çeşit doğal karaciğer detoksifikatörüdür. Karaciğer, enzimlerin üretimi yoluyla kanı temizler ve zerdeçal bu hayati enzimlerin üretimini arttırır. Bu hayati enzimler parçalanıp vücuttaki toksinleri azaltıyor. Zerdeçal’in kan dolaşımını canlandırdığı ve iyileştirdiği düşünülüyor. Bütün bu faktörler karaciğer sağlığını desteklemektedir.

11. Kalp Hastalığı Riskinizi Düşürür

Kalp hastalığı dünyadaki en büyük katildir.

Uzun yıllar boyunca üzerinde çalışılmış ve araştırmacılar bunun neden olduğu hakkında çok şey öğrenmiştir.

Kalp hastalığının inanılmaz derecede karmaşık olduğu ve buna katkıda bulunan çeşitli şeyler olduğu ortaya çıkıyor.

Zerdeçalin ana bileşeni olan kurkumin kalp hastalığı sürecinde birçok adımı tersine çevirebilir.

Zerdeçal kalp hastalıkları göz önüne alındığında vücuda egzersiz kadar faydalıdır, kan basıncını düzenler ve pıhtılaşmayı önler.

Bir çalışmada koroner arter baypas ameliyatı geçiren 121 hastaya, ameliyattan birkaç gün önce ve sonra günde 4 gram kurkumin randomize edildi.

Kurkumin grubunun hastanede % 65 oranında kalp krizi geçirme riski kaldı.

12. Alzheimer Hastalığını Önleme ve Tedavi Etmede Yararlı Olabilir

Alzheimer hastalığı dünyadaki en yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve bunamada önde gelen bir nedendir.

Ne yazık ki, Alzheimer için henüz iyi bir tedavi mevcut değildir.

Bu nedenle, ilk etapta ortaya çıkmasını engellemek son derece önemlidir.

Gelecekte iyi haberler olabilir, çünkü kurkuminin kan-beyin bariyerini geçtiği gösterilmiştir.

Alzheimer hastalığında inflamasyon ve oksidatif hasarın rol oynadığı bilinmektedir. Bilindiği gibi, curcumin’in her ikisinde de yararlı etkileri vardır.

Ancak Alzheimer hastalığının en önemli özelliği, Amyloid plakları olarak adlandırılan protein yumrularının birikmesidir. Çalışmalar, kurkuminin bu plakları temizlemesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Zerdeçalın sayısız sağlık yararı göz önüne alındığında, bu güçlü bitkiyi diyetinize katmak, yaşam kalitenizi arttırmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Körilere toz halindeki zerdeçalı, kızarmış yemeklere, meyve sularına, sıcak süte ve hatta baharatlı salata soslarına karıştırabilirsiniz.

Zerdeçal da hap şeklinde alınabilir. Bununla birlikte, zerdeçal safra taşı veya safra tıkanıklığı olan insanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Zerdeçalın faydaları başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!