Zika Virüsü ile İlgili Gerçekler, Belirtileri ve Önleyici İpuçları

Zika virüsü vahşi bir yangın gibi yayılan ve birçok kişinin farkında olmadığı ölümcül bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) göre, birkaç AB devletinde her gün yeni vaka teşhis edilir. Vakaların hepsinin bulaşıcı olduğu rapor edilmektedir. Şu anda daha 2016 yılının başlarında olmamıza rağmen bu yıl için salgınlar diğer birçok ülkede yaşanmaya devam ediyor.

Zika virüsü flavivirüs ailesine ait ve dang, sarı humma, Japon ensefaliti ve Batı Nil hastalığı ile ilişkili bir hastalıktır.

Bu virüs Aedes sivrisineği, Dang, Chikungunya ve sarı humma taşıyan aynı sivrisinekler tarafından yayılır. Virüs bulaşmış bir dişi sivrisineğin ısırması yoluyla insanlara bulaşır.

Eğer erken teşhis edilirse hastalığın ilk haftası oldukça önemlidir. ZİKA ile enfekte olanların kanında virüs mevcuttur ve kolayca başka bir sivrisinek bu virüsü diğer insanlara taşıyabilir. Bu nedenle sivrisinek sokmasını önlemek için gerekli adımlar atılmalıdır.

Virüslü bir sivrisinek daha sonra rahatça virüsü diğer insanlara yayabilir. Genel olarak, virüs kişiden kişiye bulaşıcı değildir.

ilk olarak 1947 yılında Uganda’da Zika ormanda keşfedilmesine rağmen, bu salgınları hiçbir aşı veya tedavi yöntemi durduramamış veya kontrol altına alamamıştır. 

Belirtileri ve Algılama

Bu viral hastalığın kuluçka dönemi net değildir, ancak uzmanlar bunun birkaç gün olabileceğine inanıyor. Hastalığın belirtileri dang ve diğer enfeksiyon belirtileri gibi genellikle 2 ile 7 gün sürer.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, ortak belirti ve semptomların arasında hafif ateş, deri döküntüsü, konjunktivit (kırmızı göz) rahatsızlığı  kas ve eklem ağrısı, halsizlik ve baş ağrısı olabilir. Semptomlar kronik değildir ve nadiren ölüme neden olur.

Ancak, bu virüs ile enfekte olan kişilerin yaklaşık yüzde 80’ninde herhangi bir belirti görünmez.

ZİKA virüsünü algılamak için, bir kan ya da doku numunesinin gelişmiş bir laboratuara gönderilip orada değerlendirilmesi gerekir. Virüs sofistike moleküler testleri ile tespit edilebilir.

Doğmamış Çocuklar Üzerindeki Riskler

Gebelik sırasında vücuda giren zika virüsü nedeni ile bebekte mikrosefali bağlantılı doğum kusuru (Başın anormal küçüklük ile karakterize olması) oluştuğunun giderek artan kanıtları vardır.

Yeni doğan bebeklerde mikrosefalinin yanı sıra mental retardasyon, konuşma, hareket ve büyüme gecikmelerine de yol açabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezlerine göre, hamile kadınların Zika virüsünün yaygın olduğu yerlere yapacakları seyahatlerini kesinlikle geciktirmeleri ve doğumdan sonraya ertelemeleri gerekiyor.

Aslında, Zika virüsünden etkilenen bölgelerden dönen hamile kadınlar bunun için test edilmelidir ve erkeklerin bir süre hamile eşleri ile cinsel faaliyetlerden kaçınmaları gerekir.

Aşı Geliştirme

zika virüsü aşısı

Şu anda, Zika virüsüne karşı bir aşı yoktur. Ancak, çabalar birkaç yıl içinde hastalık ile ilgili bir aşı üretme yönünde.

Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ulusal Enstitüsü araştırmacıları bir aşı geliştirmek için çalışıyorlar ve bu çalışmanın yaklaşık 10 ile 12 yıl sürebileceği tahmin edilmektedir.

Ayrıca, Bharat Biotech isimli Uluslararası Hintli bir şirket bu hastalık ile ilgili bir aşı üzerinde çalıştığını açıkladı.

Önleme ve Kontrol

Aşılama ve uygun tedavi seçenekleri mevcut olmadığı için, Zika virüsünün yayılmasını kontrol etmek için bir takım önlemler almak esastır. Bazı temel önleyici tedbirler şunlardır:

 • Sivrisineklerden ve üredikleri ortamlardan uzak durun.
 • Vücudunuzu tamamen kapatması için uzun kollu gömlek ve pantolonları giyinmeyi tercih edin. Koyu renkler sivrisinekleri kendine çeker bu nedenle açık renkli giysiler giyin.
 • Küçük çocuklar, hasta veya yaşlılar, özellikle gündüz saatlerinde, sivrisinek sokmasını önlemek için kapalı alanlarda kalmalıdır.
 • Evinizi ve çevresini temiz tutarak sivrisinek üremesinin önüne geçin.
 • Sivrisineklerin su içmek için gelebileceği, bahçenizde yada evinizin yakınında bulunan, su tutabilecek, kullanılmayan araç lastiği kap veya kapakları yaşadığınız ortamdan uzaklaştırın.
 • Mümkün olduğunca camları ve kapıları kapalı tutun.
 • Açık yüzme havuzları sivrisinekler için bir üreme alanı olabileceğini düşünün ve buralara gitmeyin.
 • Zika enfekte bölgelere seyahat ederken, sivrisinek sokmasını önlemek için tüm önlemleri aldığınızdan emin olun.
 • Bir bebek ya da çocuk ile seyahat ediyorsanız, çocuğunuzun kıyafetlerine dikkat edin, sivrisinek için örgülü bir beşik, bebek arabası ve bebek taşıyıcı kullanın.
 • Sivrisinekler serin ortamlarda yaşayamazlar bu nedenle kalacağınız otel yada pansiyonun klimalı olmasını tercih edin.
 • Çok fazla açık havada kalmayın ve kesinlikle dışarıda uyumayın.
 • Şafak ve alaca karanlıkta, açık hava etkinliklerinde bulunmayın. Zika virüsü taşıyan sivrisinekler, geceleri gündüzlere göre daha aktiftir.
 • Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından onaylanan böcek kovucular kullanın. Ancak, bu ürünleri 2 aylıktan daha küçük bebeklerde asla kullanmayın.
 • Zika enfekte bölgelere seyahat etmesi gereken gebe kadınlar gitmeden önce doktoruna danışsın.

Virüs ile Enfekte insanlar için ipuçları

Zika virüsü ile mücadele için hiçbir reçeteli ilaç yoktur. Eğer enfekte olursanız, hastalıktan kurtulmayı hızlandırmak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayın.

 • Hastalıktan mümkün olduğunca erken kurtulmak için bol bol dinlenin.
 • Su, yeşil çay, meyve suyu ve sebze çorbası gibi sıvılar alarak su kaybını önlemeye çalışın. İyi hidrate olan beden daha hızlı kurtarır.
 • Antiviral özellikleri açısından zengin gıdalar yiyin bu vücudunuzun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı olur. Zencefil, sarımsak, limon, melisa, meyan kökü ve kekik bu tür gıdalardan bazılarıdır.
 • Ateşi ve vücut ağrılarını azaltmak için, asetaminofen gibi reçetesiz ilaçları deneyebilirsiniz.
 • Aspirin veya diğer non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) kanama problemleri riskini artırabileceği için bu tür ilaçları içmeyin.
 • Başka bir sağlık durumu için ilaç alıyorsanız, her zaman başka herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın.

Yorumla